MAG DERGİ Nisan 2023

Medeniyetlerin Beşiği Antakya

Hatay topraklarında doğan Frea Naturalz markasının kurucusu Dr. Naz Demirkılıç, deprem süreciyle birlikte tehdit altında olan gıda arz ve talebinin, dengeli bir şekilde ilerlemeye devam edebilmesi ve tedarik zincirinin kırılmaması gayesiyle oluşturdukları “Geleceğe Umutla Antakya” projesinin detaylarını veriyor.

On bir ilimizi etkileyen 6 Şubat tarihli afet süreci tüm milletimizi derinden üzdü. Yaşanan tarifi imkânsız facia, kayıplarımız ve bir gecede altüst olan hayatlar... Belki de son yüzyılın en büyük doğal afetlerinden biri olan deprem, yediden yetmişe herkesi, yaraları sarmak adına canla başla çalışmaya ve bölge insanına destek olmaya kenetledi. Öte yandan süreç zorlu ve uzun. Ele alınması gereken birçok gündem, dokunulması gereken birçok hayat var. Bu nedenle iş birliği yapılması, konuların önceliklendirilmesi, dayanışma sağlanması ve koordine bir şekilde aksiyon alınması şart. Bölgede yaşamı yeniden inşa ederken daha çok çalışmalı ve daha çok üretmeliyiz ki süreci birebir yaşayan kişilere umut olabilelim.

Bereketin ve bolluğun simgesi Hatay topraklarında doğan bir marka olarak, doğduğumuz topraklara karşı kendimizi sorumlu hissediyoruz. Hatay, verimli ovalara ve birinci sınıf tarım arazilerine sahip ve gelecekte tarımsal üretim açısından ön plana çıkma potansiyeli yüksek olan illerden biri. 2018 yılı verilerine göre, ülkedeki turunçgillerin %21’i, pamuğun %12’si, havucun %11’i ve zeytinin %8’i Hatay ilinde üretilmekte. Bölge kırsalında yaşayan birçok insan, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlıyor. Kırsaldan göçlerin önemli bir sorun olarak karşımıza çıktığı bugünlerde bölge insanına uzun soluklu destek sağlanması, tarım faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından en önemli ve acil ihtiyaçlardan biri. Aksi taktirde gıda tedarik zincirinin bozulma riski yüksek. Bu da, önlem alınmazsa büyük kentlerde gıdaya ulaşımın ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla; acılar tazeyken oluşan duyarlılığı bir daha benzer acılar yaşatmayacak somut çözümlere dönüştürmemiz gerekiyor. Frea Naturalz olarak bölge kırsalında yaşayan, sorumlu olduğumuz birçok üretici, aile, hane ve iş arkadaşımız var. Depremin ilk gününden beri onlara nasıl destek olacağımız, üretim faaliyetlerine devam etmeleri için neler yapabileceğimiz üzerine çalışıyoruz. Bölge şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda desteği daha uzun vadeli kılabilmek adına bu işi projelendirmeye karar verdik.

Bu bağlamda “Geleceğe Umutla Antakya” adını verdiğimiz projemizle, depremde üretim ve tedarik zinciri zarar gören, iş gücü kaybı yaşayan, depoları hasar gören, paketleme yapma imkânı bulunmayan lokal üreticilerimizden toplu satın alımlar yapıyor ve yerel üretimi tedarik zincirimizde tekrar kullanmaya çalışıyoruz. Yöresel ürünleri büyük bir emekle üreten üreticilerle aranızda köprü olup, yerel ürün çeşitliliğini görünür kılmaya çalışırken aynı zamanda kültürümüzün bir parçası olan kıymetli ürünlerin büyük şehirde yaşayan insanların beslenme rutinlerine konumlandırmak adına beslenme uzmanları, diyetisyen ve şeflerle iş birliği yapıyoruz. Bu sayede; Kozkalesi Mahallesi sakinleri lokal bir lezzet olan tuzlu yoğurt üretimine devam ederken, Altınözü ilçesi sakinlerinden zahter ve zeytin, Karaağaç Köyü’nden nar ekşisi, Narlıca Mahallesi’nden zeytinyağı, İskenderun’dan reçel çeşitleri ve daha birçok gurme lokal lezzet tedarik ediyoruz.

Tarım faaliyetlerinin sürdürülebilmesinin, sadece bölge insanına umut olmakla kalmayacağına aynı zamanda bozulan gıda tedarik zincirine de katkı sağlayacağına inanıyoruz. Deprem süreci ile birlikte tehdit altında olan gıda arz ve talebi dengeli bir şekilde işlemeye devam ederse bizler de kendi üzerimize düşen sorumluluğu bir nebze olsun yerine getirmiş olacağız. Unutmayalım ki mesele sadece deprem bölgesinin meselesi değil, tüm Türkiye’nin meselesidir. Ülkemizin bu güzel topraklarında yeniden ayağa kalkmak için bir arada, birlik ve beraberlik içinde el ele vermemiz gerekiyor.

Deprem bölgesindeki yerel üreticilere nasıl destek olabileceğini merak edenler için bazı önerilerimizi sizlerle de paylaşmak isteriz:

Yerel üreticilerden ürün satın alın: Frea Naturalz ailesi olarak, tükettiğimiz her şeyin kendine özgü bir coğrafyası olduğu gerçeğinden ilham alıyoruz. Bu nedenle özenle hazırladığımız tatlar, doğadan sofranıza yöresel aromaları ile beraber geliyor. Bu anlamda katkısız, doğal, taze, sağlıklı, %100 doğal içerikli ham maddeler ile üretim yaparken, ilham aldığımız yerel üreticilerden satın alımlar yaparak onları destekleyebilirsiniz. Bu ürünler arasında tarım ürünleri, el sanatları ve gıda ürünleri gibi çeşitli seçenekler bulunabilir.

Sosyal medyada paylaşın: Deprem bölgesindeki yerel üreticilerin ürünlerini sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak onların tanıtımını yapabilirsiniz. Böylece daha geniş bir kitleye ulaşmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Yerel pazarlara katılın: Deprem bölgesindeki yerel üreticilerin ürünlerinin satıldığı yerel pazarlara katılarak hem ürünlerini satın alabilir hem de onları destekleyebilirsiniz.

Gönüllü olun: Deprem bölgesindeki yerel üreticilerin iş gücü kayıplarına gönüllü olarak yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; ürünlerini paketleyebilir veya satış yapmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Dr. Naz Demirkılıç

Bloga dön